آخرین خبرها

IKEA ارائه ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را متوقف کرد

ایکیا استفاده از ظروف پلاستیک یکبار مصرف را متوقف کرد

ایکیا اعلام کرد که تا سال 2020 همه ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را از فروشگاهها و رستوران هایش حذف خواهد کرد.

غول سوئدی مبلمان اعلام کرد که فروش محصولات پلاستیکی یکبارمصرف مانند نی، بشقاب، فنجان، کیسه های فریزر، کیسه های زباله و لیوان و ظروف کاغذی که با پلاستیک پوشش داده شده اند را متوقف خواهد کرد.

رستوران های این برند نیز از ارائه  نی، فنجان، بشقاب، کارد و چنگال پلاستیکی  و ظروف پلاستیکی یکبار مصرف برای حمل غذا خودداری خواهند کرد .

این شرکت ، ممنوعیت ظروف پلاستیکی را بخشی از استراتژی حمایت از سیاره خواند.

ایکیا اعلام نمود قصد دارد از سال 2020 به طور کلی از انرژی های تجدید پذیر استفاده نماید و فقط از مواد قابل بازیافت و تجدید پذیر در محصولاتش استفاده کند. همچنین می خواهد هزینه تحویل درب منزل را به صفر کاهش دهد .

این مجموعه تا کنون 1.7 میلیون یورو ( 2 میلیون دلار ) به پروژه انرژی های تجدید پذیر اختصاص داده است و درحال برنامه ریزی برای ساخت 416 توربین بادی می باشد. تاکنون نیز 750 هزار پانل خورشیدی در ساختمان IKEA نصب نموده است .

مدیرعامل ایکیا می گوید : “با توجه به گستردگی و دستاورد های شرکت ، ما شانس این را داریم تا برای بیش از یک میلیارد نفر الهام بخش باشیم و امکان زندگی بهتر در این سیاره را فراهم کنیم.”

پلاستیک باتوجه به هزینه پایین و طیف گسترده ای از کاربرد های احتمالی ، تبدیل به یکی از محبوب ترین مواد جهان شده است . مصرف آن در 50 سال گذشته 20 برابر گشته و انتظار می رود در 20 سال آینده نیز 2 برابر شود.

اما هزینه های زیست محیطی آن سرسام آورد است . تحقیقات نشان میدهد که تا سال 2050 وزن پلاستیک موجود در اقیانوس های جهان از وزن ماهی ها بیشتر خواهد شد. و همه اینها در حالیست که تنها 14 درصد از پلاستیک مصرف شده در جهان برای بازیافت جمع آوری می شود که نسب به سایر مواد قابل بازیافت فاجعه بار است. کاغذ 58 درصد و آهن و فولاد بیش از 90 درصد به چرخه بازیافت می رسند.

اتحادیه اروپا نیز اعلام نمود که قصد دارد 10 مورد از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف از جمله نی، کارد و چنگال را ممنوع نماید.

ایکیا استفاد هاز پلاستیک را متوقف کرد

منبع : خبرگزاری CNN