درباره محصولات

معرفی 7 نوع خدمات پس از چاپ

خدمات پس از چاپ

عوامل مختلفی بر بازاریابی یک محصول و جذابیت آن برای مشتری تاثیر دارد. یکی از مهمترین عواملی که برای همه‌ تولیدکنندگان بااهمیت است، بسته‌بندی و چاپ روی آن است. زیرا ظاهر زیبا و جذاب یک محصول ارزش آن را چند برابر می‌کند و تاثیر بالقوه‌ ای در جذب مشتری دارد. طبق بررسی‌های انجام شده چاپ و بسته‌‌بندی فرآیندی است که تمایل مشتری را برای خرید کالا افزایش می‌دهد. بعد از چاپ، خدمات پس از چاپ آن هم بسیار مهم است در این مقاله به معرفی 7 نوع خدمات پس از چاپ می‌پردازیم.

خدمات پس از چاپ چیست؟

خدمات چاپ فقط شامل قرار گرفتن جوهر روی کاغذ نیست. بعد از به اتمام رسیدن چاپ طرح، نوبت به انجام مرحله‌ی دیگری به نام خدمات پس از چاپ است. در حقیقت  توجه به خدمات بعد از چاپ باعث می‌شود که طرح چاپی از نظر ظاهر و کارایی بهبود پیدا کند.

انواع خدمات پس از چاپ

همان طور که گفته شد اگر دوست دارید تا یک چاپ بی‌عیب و نقصی داشته باشید، باید تمامی مراحل کار با حساسیت بالا و به درستی انجام شود. خدمات پس از چاپ با توجه به نیاز مشتریان، می‌تواند طیف گسترده‌ای از خدمات را شامل شود. از جمله مهم‌‌ترین خدمات پس از چاپ عبارتند از:

  1. خدمات طلاکوب
  2. قالب زنی و دایکات
  3. پوشش سلفون
  4. خط تا و برش
  5. شماره زنی و پرفراژ
  6. نقش برجسته(یا امباس)
  7. یووی موضعی

خدمات طلاکوب

در این قسمت طرح مورد نظر از طریق کلیشه فلزی با حرارت مشخص و رنگ‌های مختلف مانند: طلایی، نقره‌ای، مشکی، سفید و … روی مقوا یا جعبه کوبیده می‌شود و می‌چسبد و حالت فرورفتگی کمی به جا می‌گذارد. این خدمات بیشتر روی مقوا با روکش سلفون مات کاربرد دارد، به دلیل اینکه تضاد دو سطح مات و براق زیبایی چشمگیری به طرح می‌دهد. طلاکوب را می‌توان در دو نوع اصلی طلاکوب گرم و سرد دسته بندی کرد.

نمونه طلاکوب روی ساک همبرگر
  • چاپ طلاکوب گرم

در چاپ طلاکوب گرم، به کمک حرارت و فشار لایۀ رنگ را از روی فیلم پلی استر بر روی سطح مورد نظر منتقل می‌کنند. فشار دستگاه به روش‌های گوناگون انجام می‌شود. بستگی به دستگاه مورد استفاده، ممکن است فشار به کمک باد یا روغن صورت بگیرد. به خاطر اینکه در این دستگاه از کلیشه استفاده می‌شود، فشار به شکل موضعی اعمال می‌شود. نتیجۀ این اختلاف سطح قسمت‌های طلاکوبی شده نسبت به بقیۀ بخش های سطح کار است.

  • چاپ طلاکوب سرد

چاپ طلاکوب سرد با استفاده از چسب انجام می‌شود. در این روش چسب دقیقا به اندازۀ سطحی که قرار است طلاکوبی شود روی آن اعمال می‌شود. سپس رنگ روی آن قرار می‌گیرد و فقط قسمت هایی که چسب دارند رنگ را به خود می‌گیرند. در چاپ سرد فرو رفتگی بر روی کار مشاهده نمی‌شود.

دلیل این امر این است که در این روش چاپ، فشار به صورت یک دست روی سطح کار اعمال می‌شود. دستگاه هایی که عموما برای این روش استفاده می‌شوند، ماشین های روتاری هستند. این روش با اینکه ارزان‌تر از روش گرم است و از نظر اقتصادی به صرفه تر است، به خاطر کیفیت پایین محبوبیت چندانی در بین مخاطبان ندارد.

برای انجام خدمات طلاکوب در تعداد محدود، مقاله‌ی چاپ لوگو روی جعبه تعداد کم را مطالعه کنید.

قالب زنی  و دایکات

یکی از مراحل بعد از اتمام چاپ مرحله قالب زنی و دایکات است. بسته‌بندی‌هایی که بر روی ورق یا مقوای تخت چاپ می‌شود، برای فرم‌گیری با شکل مورد نظر نیاز به برش‌ها و خط‌تاهای مشخص دارد.  قالب به تخته‌ای گفته می‌شود که بر روی آن تیغه‌های خط تا و برش وجود دارد. بنابراین بر اساس طرح مورد نظر خط تا و برش‌ها را به وجود می‌آیند. این قالب‌ها توسط قالب‌ساز در طرح از قبل تعیین شده تولید می‌شود. در اثر برخورد این قالب بر روی سطح نواحی که باید برش خورده و نواحی دیگر خط تا آنها مشخص می‌شود.

عموما در مواردی از قبیل جعبه غذا، جعبه شیرینی، جعبه پیتزا و … نیازمند به خدمات پس از چاپ هستند.

قالب جعبه‌های مقوایی

پوشش سلفون

کسانی که به دنبال محافظت از صفحه چاپی خود در برابر شرایط مختلف و همچنین زیبایی بیشتر هستند باید از پوشش سلفون به عنوان خدمات پس از چاپ استفاده کنند. سلفون پوششی نازک و پلاستیکی است که تا کنون بارها آن را بر روی جلد کتاب، مجله و مواردی از این قبیل دیده‌اید. پوشش‌های سلفونی در دو نوع مات و براق موجود بوده و بر اساس خواست مشتری اعمال میشود. سلفون به تثبیت رنگ محصول کمک کرده و ثبات آن را بالا می‌برد.

خط تا و برش

گاهی اوقات برای اینکه بتوان طرح مورد نظر را بعد از چاپ در اختیار داشت، نیازمند به خط تا و پرفراژ خواهیم بود. این موضوع را به وضوح می‌توان در جعبه‌سازی، تولید پاکت نامه و کارهایی که مستلزم تا کردن هستند مشاهده کرد. عملیات مذکور به کمک دستگاه‌های تازن صورت می‌پذیرد.

شماره زنی و پرفراژ

یکی دیگر از خدمات پس از چاپ شماره‌زنی و پرفراژ است. این فرآیند عموما در تولید اوراق اداری که نیاز به شماره‌گذاری و پاره کردن آسان هستند، اعمال می‌شود. به این صورت که سوراخ‌های پیوسته‌ای در محل مورد نظر ایجاد تا کاربران بتوانند به راحتی اقدام به جدا کردن آن کنند.

نقش برجسته

نقش برجسته (امباس) با هدف برجسته‌سازی سطح مورد نظر در طرح دلخواه افراد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله سطوحی که امباسینگ بر روی آن‌ها ممکن است باید نازک، صاف و قابل انعطاف باشند. این سطوح می‌توانند جنس‌های مختلفی از قبیل کاغذ، فیلم پلاستیکی، ورق آلومینیومی، پارچه‌های بافته شده و چرم داشته باشند.

یووی موضعی

یووی موضعی برجسته نوع دیگری از پوشش است که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپ شده قرار می گیرد و برخی از نقاط چاپ را مشخص و برجسته‌تر می کند. این لایه برجسته باعث می‌شود که حالت سایه روشن و براق بر روی سطح دیده شود. این کار به چاپ جذابیت خاصی می‌دهد.

برای مثال می‌توان قسمت‌هایی از چاپ از برند تجاری محصولات، لوگوی شرکت، عکس، نام شرکت و مدیریت را از سایر قسمت ها برجسته‌تر کرد. این کار تاثیر تبلیغات را دو چندان می‌کند.

سخن پایانی

همان اندازه که مراحل چاپ در داشتن نتیجه ایده‌آل مهم است، خدمات بعد از چاپ نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله این روش‌ها طلاکوب، نقره کوب، لمینت، از کار چاپی و غیره می‌باشد که همگی در دسته خدمات پس از چاپ قرار دارند. در صورتی که نیازمند کسب اطلاعات تکمیلی و دریافت راهنمایی‌های بیشتر در این خصوص هستید، همین حالا با کارشناسان ما در واحد فروش بسته‌بندی ملک مقوا تماس بگیرید. شماره تماس: 03137483774 داخلی 20 و 21